İranlı yönetmen Penahi 6 yıl hapis yatacak

İranlı ünlü yönetmen Cafer Penahi’nin 2010 yılında “sisteme karşı propaganda yapmak” gerekçesiyle verilen ceza uyarınca 6 yıl hapis yatacağı duyuruldu.

İran, geçen hafta gözaltına alınan ünlü sinema yönetmeni Cafer Penahi’nin, 2010 yılında hakkında verilen karar uyarınca 6 yıl hapis yatacağını duyurdu.

Adalet Bakanlığı Sözcüsü Mesut Setaşhi ünlü yönetmenin 2010 yılında aldığı tecilli hapis cezasına atıfta bulunarak, altı yıl yatmak üzere Evin Cezaevine sevk edildiğini duyurdu.

Sözcü, uluslararası alanda birçok ödül sahibi sinema yönetmeni Cafer Penahi’nin 20 yıl boyunca film yönetme ve senaryo yazmasının, yolculuk yapmasının ve medyaya konuşmasının da yasaklandığını aktardı.

İran’da protestoculara müdahaleyi eleştiren bildirinin imzacılarından Cafer Penahi, gözaltına alınan diğer sinema yönetmenleri Muhammed Resulof ve Mustafa Al Ahmed’in durumunu öğrenmek için gittiği savcılıkta tutuklanmıştı.

Filmlerinde İran toplumunda sınıflar arasındaki farkları çarpıcı şekilde anlatan Penahi, “Taksi” filmiyle 2015’te Berlin Film Festivali’nde en iyi filme verilen Altın Ayı ödülünü kazandı.

İranlı yönetmen, 2000 yılında Venedik’te “Daire” filmiyle  “Altın Aslan” ödülünü alırken, 2018’de Cannes’da  “Üç Yüz” filmiyle en iyi senaryo ödülünü kazandı.

Penahi, 2009’daki cumhurbaşkanlığı seçimlerinden sonra çıkan olaylara destek verdikleri gerekçesiyle 2010’da altı yıl hapis cezasına çarptırılmış ancak daha sonra cezası 1 yıla indirilmişti.


kaynak: EuroNews

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

"Neoliberal Çağda Sanat-Siyaset İlişkisi" başlıklı MayaDergi Sekiz şimdi yayında.
This is default text for notification bar