“Ödül falan istemeyiz çektiklerimiz için”

“Ödül falan istemeyiz çektiklerimiz için (…) / Ama hiç olmazsa anlatıver / şöyle sade bir dille (…) / anlatıver nasıl savaştığımızı / canımızı dişimize takıp!

Nikola Vaptsarov, günümüz Bulgaristan topraklarında yer alan Pirin Makedonyası, Bansko şehrinde 7 Aralık 1909 tarihinde dünyaya geldi.

Vaptsarov, küçük yaşta edebiyata yöneldi. 1926’da babasının zoruyla Varna Deniz-Makine okuluna yazıldı ve makine teknsiyenliği eğitimi aldı. 1932’de eğitimini tamamlayıp doğduğu yere, Bankso’ya geri döndü.

Sofya Üniversitesi Edebiyat bölümüne devam etmek istediyse de oraya girmeyi başaramadı ve bir kağıt fabrikasında çalışmak zorunda kaldı. Bu sayede işçi sınıfıyla ilişkileri ve siyasal eylemleri başladı. Bundan sonra bir çok işlere girip çıktı: Bir değirmende teknisyenlik, bir demiryolu deposunda tesviyeci kalfalığı, lokomotif ateşçiliği yaptı.

Tek kitabı olan “Motor Türküleri” adlı yapıtını yayınladığı 1940 tarihinden sonra da kendini bütünüyle siyasal hayata adadı. II. Dünya Savaşı sırasında Bulgaristan Komünist Partisi saflarında politik faaliyetlerde bulunmasından dolayı 1942 yılında tutuklandı. Arkadaşlarını ele vermesi için aylarca işkence altında tutuldu. Ölüm cezasına çarptırılan Vaptsarov, 23 Temmuz 1942’de kurşuna dizilerek idam edildi.

Ödül falan istemeyiz çektiklerimiz için,

Ama hiç olmazsa anlatıver
şöyle sade bir dille,
bizden sonra geleceklere
anlatıver nasıl savaştığımızı
canımızı dişimize takıp!

Nikolay Vaptsarov

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

"Neoliberal Çağda Sanat-Siyaset İlişkisi" başlıklı MayaDergi Sekiz şimdi yayında.
This is default text for notification bar